40ayak logo

Kara Yolu Taşımacılığı Nedir?

Kara Yolu Taşımacılığı Nedir?
24.08.22

Kara yolu taşımacılığı, en basit tanımıyla belirli bir yükün kara yolu ulaşımı ile taşınmasıdır. Kara yolu taşımacılığı hızlı ve ekonomik olması sebebiyle en çok tercih edilen taşıma türüdür.

Kara yolu taşımacılığında arz ve talebin etkileşimini destekleyen sistemler mevcuttur. Taşımanın yapılacağı güzergah veya alternatif yollar, terminaller, gümrükler, sınırlar ve düzenlemeler bu konuda etkin bir rol oynamaktadırlar. Kara yolu taşımacılığı teknolojik gelişmelerden ve ekonomi gibi dışsal faktörlerden de etkilenmektedir. 

 

Kara Yolu Taşımacılığı Gelişimi

Kara yolu taşımacılığı İkinci Dünya Savaşı sonrası ortaya çıkan ekonomik olumsuzluklar nedeniyle yaygınlaşan bir sistemdir. Gelişmiş ülkelerin sanayileşme hareketlerinden sonra ürettikleri ürünleri ihracat etmek için kullandıkları bu yöntem, günümüzde tüm dünyanın kullandığı bir taşıma yöntemi olmuştur.

Dünya çapında yaygınlaşan bu taşımacılık türü sayesinde tüm dünyada kara yolu hatları ve ağları oluşturulmuştur. Günümüzde ülkemizin de jeopolitik konumunu göz önünde bulundurduğumuzda hem uluslararası hem de yurt içi kara yolu taşımacılığı konusunda gelişmiş bir ülke olduğumuzu söyleyebiliriz.

Ülkemizde, kara yolu taşımacılığının ulaşım sektörü içinde en büyük paya sahip olmasında “Kapıdan Kapıya” yöntemi ve parsiyel taşıma ile gerçekleştirilmesi önemli rol oynamaktadır. Bu yöntem aslında taşımanın hızlı, kolay, konforlu ve daha ekonomik olduğunu vurgulamaktadır.

Bu kadar çok avantaja sahip olan kara yolu taşımacılığının diğer taşımacılık türlerine göre birçok ayrıcalığı de bulunmaktadır. Kara yolu bulunan her yere taşıma seçeneğinin olması, daha esnek hareketlerinin bulunabilmesi, daha az yatırım maliyeti gerektirmesi ve küçük çaplı sevkiyatlarda maliyetin düşük olması bu ayrıcalıklardan bazılarıdır. 

 

Kara Yolu Taşımacılığının Yük Verene Faydaları 

 

Kara yolu taşımacılığının yük verenlere de birçok faydası mevcuttur. Kısa sürede teslim edilmesi gereken yükler için süratli sevkiyat güzergâhlarının bulunması, gelişmiş kara yolu ağları sayesinde güvenli ve hızlı hizmet imkânı sağlaması, maliyetlerin kolay hesaplanabilmesi ve bire bir kontrat yapılabilmesiyle verilen yüke özel ilgi gösterilebilmesi bu faydalar arasındadır.

Ürün ve hizmetlerin diğer taşıma yöntemlerinden bir adım önde olarak daha hızlı ve ekonomik olması hem yurt içi hem de uluslararası taşımacılıkta diğer yöntemlere göre kara yolu taşımacılığını öne çıkartmaktadır. 

 

Online Lojistik

Günümüzde ülkemizde en yaygın olarak kullanılan kara yolu taşımacılığı imkânı, artık yeni dijital platformların da ortaya çıkmasıyla daha da kolaylaşmıştır. Hem nakliyeci hem de yük verenler ihtiyaçlarını online olarak karşılayabilmektedir.

Online lojistik sayesinde nakliyeciler dönüş yollarından kazanç sağlayarak aynı zamanda güvenli ödeme alarak kendi işlerini yönetebilmektedir. Yük verenler ise kendilerine uygun nakliyeciyi seçerek ve yükünü takip ederek güvenli bir taşıma sağlayabilmektedir.

Kara yolu taşımacılığının gelişimi günümüzde hala devam etmektedir. Online lojistik sağlayan yenilikçi platformlar sayesinde artık taşımacılık daha da kolay.

Online lojistik platformu 40ayak.com’u ziyaret ederek siz de bu konuda daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. 40Ayak ile ister yük veren ister nakliyeci olun, lojistik işlerinizde daima 40Ayak avantajlarından faydalanın.

Benzer Yazılar

Türkiye'nin Lojistik Coğrafyası Ve Stratejik Konumu

Türkiye'nin Lojistik Coğrafyası Ve Stratejik KonumuÜlkemiz jeopolitik konumundan dolayı birçok avantaja sahiptir. Ortadoğu, Avrupa, Kafkaslar ve Orta Asya’ya yakınlığı, Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerine açılan bir kapı konumunda olması gibi avantajlara sahiptir. Yani Türkiye lojistik bakımından avantajlıdır.

13/03/24
Yük Konsolidasyonu Nedir?

Son zamanlarda tedarik zincirinin önemli parçalarından birisi haline gelen yük konsolidasyonu, birden fazla küçük sevkiyatı tek bir sevkiyatta birleştirme işinin adıdır.

16/01/24
Kara Yolu Yük Taşıma Sınırı Nedir? 2024

Kara yolu yük taşıma sınırı, yasal düzenlemeler ile belirlenen ve kara yolu yük taşıma yönetmeliği ile uygulanan bir uygulamadır. Ülkeden ülkeye hatta şehirden şehire değişiklik gösterebilen bu sınırlama; yol tipine, yol durumuna ve aracın tipine göre değişiklik gösterebilmektedir.

08/09/23
Uzun Yol Şoförlerine Tavsiyeler

Uzun yol şoförleri için yolda yaşam zor olabilir. Yolculuğu mümkün olduğunca konforlu hale getirmek için yolda karşılaşacağınız durumlara özel tavsiyeler.

31/01/23
Kırkayak Kamyon Avantajları Nedir?

Kırkayak kamyon, lojistik sektörünün her alanında büyük avantajlar ve deneyimler sağladığı için ülkemizde yaygın kullanılmaktadır. Kırkayak kamyonlar, dört dingilli yapısı sayesinde diğer araçlara nazaran daha ağır yüklerin taşıyabilen kamyon tipidir.

14/09/22
İhracatta Hangi Taşıma Yöntemleri Kullanılır?

Lojistik yönetimi, işletmelerde bir fonksiyon olarak değil, bir süreç olarak ele alınmaktadır. Bu sürecin amacı; ürünlerin, ham madde kaynağından tüketiciye ulaştırılmasına kadar gerekli faaliyetlerin yerine getirilmesidir.

17/05/23
Sevk İrsaliyesi Nedir?

Sevk irsaliyesi; ticari bir malın iki adres arasında nakledilmesi için düzenlenir. Malın tanımı, birimi, kime ait olduğu gibi bilgileri içeren resmi bir belgedir.

16/01/23
Mal Sigortası Nedir?

Kişilerin özellikle taşınır ve taşınmaz mallarına yönelik olan rizikoların güvence altına alınması amacıyla yapılan sigortalara mal sigortası adı verilir.

02/01/23
Yolcu Taşımak ve Yük Taşımak İçin Yapılmış Araçların Farkları Nelerdir

Yolcu taşımak için üretilmiş araçlar insanların ulaşımını sağlamak için kullanılırken, yük taşımak için yapılmış araçlar ise yüklerin taşınmasını sağlar.

23/01/23
Lojistikte Depolama Nasıl Yapılır?

Lojistikte depolama, ürünlerin kullanılacağı veya sevk edileceği zamana kadar, güvenli, düzenli ve kontrol altında tutulmak üzere muhafaza edildiği alanlardır.

31/08/22
Damper Nedir?

Damper; kamyon, kamyonet ya da römork gibi araçların arka kısmında bulunan geniş bir kasa bölümüdür.

25/10/22
Afet Lojistiğinin Önemi

Afet lojistiği, afetlerin yarattığı acil durumlarda ihtiyaç duyulan malzemelerin ve ekipmanların hızlı ve etkili bir şekilde taşınması, depolanması ve dağıtılması için yapılan lojistik faaliyetlerin tümüdür. Afet lojistiği, iş makinesi nakliyesi gibi özel taşımacılık ihtiyaçlarını da kapsar.

06/03/23
Depo Lojistiği Nedir?

Depo lojistiği ürünlerin yerleştirilmesi ve depolanması, iyi şekilde tutulması ve bu unsurların depolanmasının şirketin faaliyeti üzerinde olumlu bir etkiye sahip olmasını sağlamak gibi görevlerle ilgilenir.

21/11/22
Deniz Yolu Taşımacılığı Nedir?

Deniz taşımacılığı, nakliye ve taşıma işlemlerinin deniz yolu ile gerçekleştirilmesidir. Üç tarafı denizlerle kaplı ülkemiz için ticari anlamda büyük önem taşır.

09/01/23
Lojistikte Gümrükleme Nedir?

Lojistikte Gümrükleme Nedir; ithalat-ihracat süreci üzerinde olumlu etkisi olan ve lojistik zincirinde önemli bir faktördür. Ülkeye giren ve çıkan ürünlerin gümrük mevzuatına uygunluğunu denetleyen bu süreç lojistik verimini artırır.

22/05/23
Lojistikte Tonajın Önemi?

Taşıma sırasında yük taşımacılığı için kullanılan araçların toplam kapasitesine tonaj denir. Ton olarak ölçülen tonaj, bir aracın yasal olarak taşıyabileceği toplam yük kapasitesidir.

02/11/22
Lojistikte Taşıma Modları ve Türleri

Şirketlerin lojistik operasyonlarında uygun lojistik taşıma modları belirlemesi hem maliyet hem de performans açısından önemlidir.

17/04/23
Tehlikeli Madde Taşımacılığı Nasıl Yapılır?

Tehlikeli madde taşımacılığı, tehlikeli maddelerin bir noktadan başka bir noktaya taşınmasıdır. Güvenliğin çok önemli olduğu bu taşımacılık türünün, tehlikeli madde taşıma yönetmeliği çerçevesinde gerçekleştirilmesi zorunlu kılınmıştır.

03/04/23
Parsiyel Ve Komple Taşıma Farkları Nedir?

Parsiyel ve komple taşıma yöntemleri lojistikte en çok kullanılan yöntemler arasında yer alır. Gelin, bu taşıma yöntemlerinin detaylarını ve farklarını beraber inceleyelim.

24/08/22
Takograf Nedir?

Genel olarak ticari taşıtlara takılan, radyo boyutlarındaki cihazlara verilen addır. Takograf takıldığı aracın; hızını, sürüş süresini ve sürücünün faaliyetlerini kaydeder.

21/12/23
Online Yük Takibi Nedir?

Online yük takibi aracılığıyla yük veren ve tedarikçi iş ortaklıklarının yükünü güvenle hafifletmek artık çok kolay ve bir tık uzaklığınızda!

07/09/22
Yük Taşımak İçin Hangi Belgeler Gerekir?

Yük taşımacılığı yapmak için, taşımacılık türüne göre farklı belgelere sahip olmak gerekmektedir. Firmalar bu belgeler olmadan taşımacılık yapamazlar. K1, K2 ve K3 yetki belgeleri ticari olarak yük taşımacılığında kullanılan belgelerdir. Bu belgeler farklı taşımacılık türleri ve işlemleri için uygundur.

08/05/23
Ticari Araçlarda Kış Lastiği Uygulaması

Ticari araçlarda kış lastiği uygulaması, sürücüleri ve yayaları tehlikeye atan hava koşullarından oluşabilecek kazaları önlemek için uygulanmaktadır.

19/12/22
Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!