40ayak logo

Lojistikte Tonajın Önemi?

Lojistikte Tonajın Önemi?
02.11.22

Taşıma sırasında yük taşımacılığı için kullanılan araçların toplam kapasitesine tonaj denir. Ton olarak ölçülen tonaj, bir aracın yasal olarak taşıyabileceği toplam yük kapasitesidir. Taşıma anında aracın tonaj kapasitesinin aşılması durumunda araç sahibi ve taşımayı yapan firma sorumludur. Bu nedenle taşıma vasıtası ile yüklenen her şey, aracın tonaj kapasitesi dikkate alınarak prosedürlere uygun şekilde düzenlenmelidir. Peki tonaj ne anlama geliyor ve lojistikte neden önemli?

Tonaj Nedir?

Tonaj, bir aracın taşıyabileceği ton cinsinden toplam ağırlıktır. Her aracın kendi motor performansına ve çeşitli standartlara göre belirli bir tonajı vardır. Tüm yük ve eşyaların bu araçlarla taşınması için aracın toplam tonajının aşılmaması, sürücünün ve taşınan eşyaların güvenliği ile yoldaki diğer araçların güvenliği için çok önemlidir.

Belirlenen araç tonaj kapasitesi, motor kapasitesi ve araç teknik verilerinden hesaplanır. Yük kapasitesine yaklaştıkça aracın çekiş performansını azaltır ve aracın idare edilmesini zorlaştırır. Aracın tonajı aşılırsa kaza veya araç arızası olasılığı artar. Bu nedenle tüm yurt içi ve yurt dışı yük taşıma araçlarının tonaj kapasitesini aşmamaya özen gösterilmelidir. Tonaj limitinin aşılması halinde Karayolları Genel Müdürlüğü, araç ve sürücülere cezai işlem uygular. Bir şirketin tonaj kapasitesinin aşılması, olası kazalar, mal hasarları ve cezalar dahil olmak üzere çeşitli kayıplara yol açar.

Tonaj Nasıl Hesaplanır?

 

Kara Yolu Taşımacılığı için kullanılan aracın büyüklüğüne göre farklı tonaj limitleri uygulanmaktadır. Kara Yolu Yük Taşıma Sınırı Nedir? Örneğin normal büyüklükte bir kam yon 24 tona kadar yük taşıyabilir. Ancak bu yük kapasitesi, kamyonun deplasmanına ve motor kapasitesine bağlı olarak değişecektir. Mega kamyonlar ve büyük motor kapasiteli araçlar için maksimum yükleme kapasitesi 26 tondur. Taşıma için kullanılan kamyonun kapasitesine bağlı olarak maksimum tonaj 40 tona kadar çıkmaktadır.

 

Ağırlık kontrolü, aracın izin verilen toplam ağırlığını kontrol eder. Her araç için maksimum brüt ağırlık, ruhsat bilgilerine dahil edilmiştir. Tonaj formülü aşağıdaki gibi çalıştırılabilir:

 

Tartı toleransı, aracın maksimum “yüklü” ağırlığının 3,75'i+ aracın maksimum “yüklü” ağırlığı +500 kg olarak kabul edilebilir.

Genelde lojistikte kullanılan araçların toplam tonaj ışu şekilde bilinmektedir:

  • Römork ve iki dingilli taşıtlar– 18 ton
  • Üç dingilli taşıtlar– 25 ton
  • Yarı römorklu üç dingilli taşıtlar ya da mafsallı otobüsler –28 ton
  • Dört dingilli taşıtlar –32 ton
  • Yarı römorklu dört dingilli taşıtlar– 36 ton
  • Dingil ağırlığı 20 ton olan yarı römork taşıtlar –38 ton
  • Beş ve beşten daha fazla dingilli yarı römorklu ya da römorklu katarlar– 40 ton
  • Konteynerli yarı römorklu taşıtlar –44 ton

Kırkayak Tonaj Sınırı?

 

Kırkayak kamyon tipi, 2002 yılında geliştirilen ve dört dingilli yapısı sayesinde çok ağır yüklerini taşıyan kamyon tipidir. Kırkayak kamyonların ön ve orta dingilleri birer, arka dingillerinde ise ikişer lastik bulunmaktadır. Yüksek dingil sayısına rağmen diğer yük kamyonlarına göre daha küçük bir yapıdadır. Bu yapısı sayesinde, dar alanlarda çalışma verimleri oldukça yüksektir. Standart kamyonlarla yapılan yük taşımalarında harcanan yakıt miktarı ve buna karşılık taşınabilecek yük miktarı, kırkayak kamyonlarla beraber neredeyse %50ye kadar avantaj sağlayabilmektedir.

 

Kırkayak kamyonların yükseklikleri 2,7 metre uzunlukları 8,2 metre ve genişlikleri 2,45 metre olarak belirlenmektedir. Fakat Kırkayak kamyonların farklı üreticilere bağlı olarak boyutlar birkaç santim değişiklik gösterebilir. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından belirlenen ve günümüzde uygulanan, Kırkayak tonaj sınırı 32 ile 38 ton arasındadır.

 

Kırkayak kamyon tipinin bir diğer özelliği ise manevra kabiliyeti, bu sayede şehir içi kullanımda daha rahat sürüş deneyimi sağlıyor. Kırkayak kamyonlar, tırlara nazaran dar alanlarda yüksek manevra kabiliyetine sahiptir. Böylece şehir içi taşımalar içinde kullanılabilmektedir.

 

Online lojistik platformu 40ayak.com’u ziyaret ederek siz de bu konuda daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. 40Ayak ile ister yük veren ister nakliyeci olun, lojistik işlerinizde daima 40Ayak avantajlarından faydalanın.

Benzer Yazılar

Parsiyel Ve Komple Taşıma Farkları Nedir?

Parsiyel ve komple taşıma yöntemleri lojistikte en çok kullanılan yöntemler arasında yer alır. Gelin, bu taşıma yöntemlerinin detaylarını ve farklarını beraber inceleyelim.

24/08/22
Kara Yolu Taşımacılığı Nedir?

Kara yolu taşımacılığı, en basit tanımıyla belirli bir yükün kara yolu ulaşımı ile taşınmasıdır. Kara yolu taşımacılığı hızlı ve ekonomik olması sebebiyle en çok tercih edilen taşıma türüdür

24/08/22
Uzun Yol Şoförlerine Tavsiyeler

Uzun yol şoförleri için yolda yaşam zor olabilir. Yolculuğu mümkün olduğunca konforlu hale getirmek için yolda karşılaşacağınız durumlara özel tavsiyeler.

31/01/23
Yolcu Taşımak ve Yük Taşımak İçin Yapılmış Araçların Farkları Nelerdir

Yolcu taşımak için üretilmiş araçlar insanların ulaşımını sağlamak için kullanılırken, yük taşımak için yapılmış araçlar ise yüklerin taşınmasını sağlar.

23/01/23
Damper Nedir?

Damper; kamyon, kamyonet ya da römork gibi araçların arka kısmında bulunan geniş bir kasa bölümüdür.

25/10/22
Tehlikeli Madde Taşımacılığı Nasıl Yapılır?

Tehlikeli madde taşımacılığı, tehlikeli maddelerin bir noktadan başka bir noktaya taşınmasıdır. Güvenliğin çok önemli olduğu bu taşımacılık türünün, tehlikeli madde taşıma yönetmeliği çerçevesinde gerçekleştirilmesi zorunlu kılınmıştır.

03/04/23
Lojistik Hizmetleri Nelerdir ?

Lojistik; ürünleri ve bilgileri bir yerden başka bir yere taşıma sürecidir. A noktasından B noktasına depolama, nakliye, envanter yönetimi ve paketleme süreçlerini kapsayan geniş bir terimdir. Lojistik şirketleri, büyük şirketler için tedarik zincirlerini yönetmekten, küçük işletmelerin mallarını yurt dışına göndermelerine yardımcı olmaya kadar birçok hizmet sağlar.

08/09/23
Online Yük Takibi Nedir?

Online yük takibi aracılığıyla yük veren ve tedarikçi iş ortaklıklarının yükünü güvenle hafifletmek artık çok kolay ve bir tık uzaklığınızda!

07/09/22
Deniz Yolu Taşımacılığı Nedir?

Deniz taşımacılığı, nakliye ve taşıma işlemlerinin deniz yolu ile gerçekleştirilmesidir. Üç tarafı denizlerle kaplı ülkemiz için ticari anlamda büyük önem taşır.

09/01/23
Ticari Araçlarda Kış Lastiği Uygulaması

Ticari araçlarda kış lastiği uygulaması, sürücüleri ve yayaları tehlikeye atan hava koşullarından oluşabilecek kazaları önlemek için uygulanmaktadır.

19/12/22
Lojistikte Depolama Nasıl Yapılır?

Lojistikte depolama, ürünlerin kullanılacağı veya sevk edileceği zamana kadar, güvenli, düzenli ve kontrol altında tutulmak üzere muhafaza edildiği alanlardır.

31/08/22
Sevk İrsaliyesi Nedir?

Sevk irsaliyesi; ticari bir malın iki adres arasında nakledilmesi için düzenlenir. Malın tanımı, birimi, kime ait olduğu gibi bilgileri içeren resmi bir belgedir.

16/01/23
Kara Yolu Yük Taşıma Sınırı Nedir? 2024

Kara yolu yük taşıma sınırı, yasal düzenlemeler ile belirlenen ve kara yolu yük taşıma yönetmeliği ile uygulanan bir uygulamadır. Ülkeden ülkeye hatta şehirden şehire değişiklik gösterebilen bu sınırlama; yol tipine, yol durumuna ve aracın tipine göre değişiklik gösterebilmektedir.

08/09/23
Mal Sigortası Nedir?

Kişilerin özellikle taşınır ve taşınmaz mallarına yönelik olan rizikoların güvence altına alınması amacıyla yapılan sigortalara mal sigortası adı verilir.

02/01/23
Yük Taşımak İçin Hangi Belgeler Gerekir?

Yük taşımacılığı yapmak için, taşımacılık türüne göre farklı belgelere sahip olmak gerekmektedir. Firmalar bu belgeler olmadan taşımacılık yapamazlar. K1, K2 ve K3 yetki belgeleri ticari olarak yük taşımacılığında kullanılan belgelerdir. Bu belgeler farklı taşımacılık türleri ve işlemleri için uygundur.

08/05/23
Kırkayak Kamyon Avantajları Nedir?

Kırkayak kamyon, lojistik sektörünün her alanında büyük avantajlar ve deneyimler sağladığı için ülkemizde yaygın kullanılmaktadır. Kırkayak kamyonlar, dört dingilli yapısı sayesinde diğer araçlara nazaran daha ağır yüklerin taşıyabilen kamyon tipidir.

14/09/22
Depo Lojistiği Nedir?

Depo lojistiği ürünlerin yerleştirilmesi ve depolanması, iyi şekilde tutulması ve bu unsurların depolanmasının şirketin faaliyeti üzerinde olumlu bir etkiye sahip olmasını sağlamak gibi görevlerle ilgilenir.

21/11/22
Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!