Parsiyel Taşımacılık

Parsiyel taşımacılık

Taşımacılık sektörü komple taşımacılık, parsiyel taşımacılık, proje taşımacılığı, ağır taşımacılık gibi hizmetleri sunmaktadır. Bunlardan biri olan parsiyel taşımacılık özelinde; parsiyel, kelime anlamıyla bütünden ziyade parça anlamına gelir. Part Yük olarak da adlandırılan ve LCL “less container load” anlamına gelen parsiyel taşımacılık variller ve konteynerler gibi yük ambarları dolu olmadığında boş alanın birden fazla alıcıdan gelen yük ile doldurulmasıdır. Bir diğer deyişle aynı güzergâh üzerindeki farklı alıcı yüklerini aynı nakliye aracına yükleyerek lojistik maliyetleri daha ekonomik bir düzeye indirilir. Hem taşıyıcıya hem de alıcıya fayda sağlayan parsiyel taşımacılıkta, alıcı, gönderinin kapsadığı alan için ödeme yapar. Bu da parsiyel taşımacılığı oldukça avantajlı ve ekonomik bir hizmet olarak öne çıkarıyor.

Parsiyel Taşımacılık Nasıl Yapılır?

Parsiyel taşımacılıkta normal lojistik akışında kullanılan yöntemler kullanılmaktadır. Taşınacak ürünler aynı araca yüklenir. Yol üzerinde tüm yükler sırayla adreslere teslim edilir. Yükleme de buna göre yapılmaktadır. Boşaltılacak ilk yük kasanın en önüne yerleştirilir.

Parsiyel Taşımacılıkta Fiyatlandırma Nasıl Yapılır?

Parsiyel taşımacılıkta fiyatlandırma

Parsiyel taşımacılıkta fiyat hesaplamaları ilgili yükün eni, boyu ve hacmi baz alınarak yapılır.Parsiyel taşımacılıkta yükün ağırlığı kadar kapladığı alan da önem taşımaktadır. Metreküp, ağırlık ve ladametre ölçüleri doğrultusunda ücret belirlenir. Parsiyel yükün metreküp hesaplaması yapılırken “En x Boy x Adet x Yükseklik işlemi yapılır. Ek olarak; 1 metreküp = 333 kg, 1 ton = 3 metreküp, 1 ldm = 1750 kg şeklindedir.

Parsiyel Taşımacılık Türleri Nelerdir?

Parsiyel taşımacılık türleri

Kara Yolu Parsiyel Taşıma: Yaygın olarak tercih edilen bir yöntemdir. Kara yolu taşımacılık araçları vasıtasıyla RUT planına uygun olacak şekilde yüklerin dağıtımı sağlanır. Yükleme işlemleri kapıdan veya depodan yapılmaktadır.

Hava Yolu Parsiyel Taşıma: Parsiyel yükün nakliyesi için genel olarak çokça tercih edilen bir yöntemdir. Bu alanda yükleme işlemi havalimanında yapılmaktadır. Boyut ayrımı olmadan her yük en hızlı olacak şekilde ulaştırılır. Son olarak yurt dışına taşınacak paketlerin gümrüklü olması gerekmektedir.

Deniz Yolu Parsiyel Taşıma: Bu yöntem genel olarak yurt içi taşımalarında tercih edilmemekle birlikte konteyner ve açık yük olarak taşıma seçenekleri içermektedir. Bir yük gemisini tam doldurmanın zor olduğu durumlarda güvenilir bir alternatif olan parsiyel deniz taşımacılığında, yük sahiplerine ücret paylaştırılarak maliyetleri ekonomik düzeye indirilir.

Demir Yolu Parsiyel Taşıma: Çok fazla tercih edilen bir yöntem değildir. Kullanım için bir vagon kiralanması gerektiği için ekonomik olarak maliyetli ve dezavantajlıdır.

Parsiyel Taşımacılık Ne Gibi Avantajlar Sunar?

-Maliyetleri düşürür.

-Yük takibi kolaydır.

-Bekleme süresini azaltır.

-Güvenilir bir yöntemdir.

-Yükün kapladığı alan kadar ücret ödenir.

-Kara, deniz, hava yolu ile entegre olarak hizmet verir.

40ayak’ta parsiyel taşıma ile aynı rota üzerinde bulunan yükleri farklı göndericiden toplayarak araç kapasitesinin tamamını kullanmayı ve müşterilerimizin ihtiyaçlarını en uygun şekilde karşılamayı amaçlıyoruz.

Parsiyel yükleri tek araç ile en uygun rotadan dağıtıma çıkarıyoruz. Yükleri, araca teslimat sırasına göre yükleyerek olası hasar payını azaltıyoruz. Bu taşıma modeli sayesinde müşterilerimize yükün miktarı kadar ödeyerek kar edebilecekleri bir model sunuyoruz.

Yükünüzün durumuna göre parsiyel ve komple taşıma yöntemlerinden size en uygun olanı seçerek yükünüzü taşıyabilirsiniz. 40Ayak’da her iki taşıma yönteminde de hem yük verenler hem de tedarikçiler için daha daha rahat bir lojistik sizi bekliyor.

Siz de taşıma yöntemleri ve bu yöntemlerin avantajlarını öğrenmek için 40Ayak’a kayıt olun, rahat ve güvenilir yeni nesil lojistik deneyimini keşfedin!