FTL Komple Taşıma

FTL komple taşıma

𝐅𝐓𝐋 yani 'Full Track Road', Türkçe'de 'komple yük' veya 'tam yük' anlamına gelir ve lojistik alanında çokça tercih edilen bir taşıma yöntemidir. Taşınacak yük tek bir taşıma aracına yüklenir, kamyon (tır) yükleme kapasitesinin büyük bir kısmı veya tamamına yakını doldurulur ve firmanın aynı veya benzer ürünleri taşınır. Aktarma yapılmadan yükleme noktasından doğrudan alıcıya teslim olarak tanımlanır.

FTL komple taşımacılık; kara, hava ve deniz dahil olmak üzere hemen hemen tüm taşımacılık yolları için kullanılır.

Komple taşıma ya karadan tırların yüklenmesiyle ya da deniz yoluyla gemilere konteynerların yüklenmesiyle veya kargo uçaklarının yüklenmesiyle yapılır. Bu, nakliye sürecine dahil olan tüm iş birimleri için ucuz ve kolay bir yöntemdir.

FTL Komple Yük Taşımacılık Süreci

Komple yük taşımacılık süreci

Firmanın ürünlerinin tamamı bir konteynere doldurulduğu için ürünler bir noktada yüklenmektedir. Yük yüklendikten sonra doğrudan varış noktasına ilerlenir. Böylece taşımacılık sürecinde aracılar ortadan kaldırılarak direkt olarak sevkiyatın tamamlanması gerçekleşir.

FTL komple taşıma sürecinde kullanılabilecek birçok araç türü bulunmaktadır. Hava ve deniz yollarının yanı sıra karada kullanılan birçok tır çeşidi vardır. Bu cinslere örnek olarak farklı lastik sayısına sahip Kırkayak kamyon, tır ve kamyonetleri belirtebilirsiniz. Burada hangi yolun ve hangi aracın size en uygun olduğunu bulmak önemlidir. Doğru yolları ve araçları bulduktan sonra bu ulaşımdan tam anlamıyla yararlanabilirsiniz.

Bu sistemin birçok avantajı vardır. Bu faydaları kendi ürün ve sistemleriniz ile birlikte değerlendirerek firmanız için doğru olup olmadığını belirlemeniz önemlidir.

FTL Komple Taşımacılığın Avantajları

Komple taşımacılığın avantajları

-Deniz, hava veya kara yoluyla, FTL diğer bazı gönderi türlerine göre daha ucuzdur. Kamyon boyutları çeşitlilik gösterdiğinden ağırlık ve hacim bazında en uygun taşıma araçları bulunarak komple taşımacılık verimli ve ekonomik şekilde kullanılabilir.

-Komple yük taşımacılığında yükler tek bir yerde toplandığından eksik veya hatalı ürün gönderimini büyük ölçüde önler.

-Yükler tek bir yerde toplandığından dolayı tam kamyon yükünü oluşturan yükler diğer yükleri beklemeden direkt yola çıkar. Başka yük ve yola çıkış saatlerini beklemediğinden FTL komple yük taşımacılığı en hızlı taşıma opsiyonudur.

-Komple yük taşımacılığında aracılar olmadığından gönderimi yapılan ürünlerin hasar görme ihtimali en aza indirilmiş olur.

-FTL komple taşımacılık, özellikle çok çeşitli ürünleri olan şirketler için taşımacılık sürecini çok uygun hâle getiren ürün esnekliğine sahiptir. Birçok lojistik firması, taşıdıkları ürünler konusunda çok seçicidir, ancak normalde tam bir FTL taşıma sisteminde taşınmayacak çok sayıda varil gibi ürünleri bu sistemle taşıyabilirler.

-FTL komple taşımacılıkta özellikle kara yolu kullanımı durumunda direkt kapıya kadar bir teslim imkânı olduğundan teslimat çok daha hızlı gerçekleşmektedir.

Yükünüzün durumuna göre parsiyel ve komple taşıma yöntemlerinden size en uygun olanı seçerek yükünüzü taşıyabilirsiniz. 40Ayak’da her iki taşıma yönteminde de hem yük verenler hem de tedarikçiler için daha daha rahat bir lojistik sizi bekliyor.

Siz de taşıma yöntemleri ve bu yöntemlerin avantajlarını öğrenmek için 40Ayak’a kayıt olun, rahat ve güvenilir yeni nesil lojistik deneyimini keşfedin!